Psychoterapia jest metodą, która leczy zaburzenia zachowania i zdrowia psychicznego. Sposoby leczenia zależą od rodzaju zaburzeń i charakteru osoby potrzebującej pomocy, gdyż każdy człowiek jest inny i każde zaburzenie leczy się nieco inaczej. Psychoterapia powinna doprowadzić do zmiany takich cech charakteru, które powodują stany psychiczne będące przyczyną choroby. Zmiany te możliwe są poprzez oddziaływania prowadzące do uzyskania wglądu, przepracowania oraz zmiany wyuczonych wcześniej, chorobotwórczych sposobów funkcjonowania i cech osobowości. W wyniku nowych doświadczeń, psychoterapia umożliwia usunięcie przyczyny zaburzeń funkcjonowania.
Wiele osób oczekuje od psychoterapeuty rozmaitych rad: jak postępować, jak żyć, jak sobie radzić z chorobą, a przede wszystkim informacji o tym „jacy są”, dlaczego chorują i jak powinni się zmienić. Jednak zadaniem psychoterapeuty jest pobudzanie do zobaczenia siebie, takim jakim się nigdy do tej pory nie widziało czyli do uzyskania wglądu w procesy psychiczne, których się nie było świadomym. Uświadomienie sobie tego co nieświadome pozwala na zmianę chorobotwórczych mechanizmów.
Zdarza się, że niezbędnym elementem psychoterapii jest wymaganie dokonania realnych zmian w życiu np.: spróbowania samodzielności z dala od rodziców, podjęcie pracy, umówienie się na pierwszą randkę, itp.
Jak widać procesie psychoterapii trzeba się liczyć z rozmaitymi wymaganiami i z tym, że niczego nie uzyska się bez własnej aktywności, ale można mówić o wszystkim, mając pewność, że nie zostanie się za to potępionym, że nic nie zostanie ujawnione nikomu, kto nie bierze udziału w leczeniu.
chętnie porozmawiam
napisz do nas lub zadzwoń